Yatırımcıya OHAL ve Faiz Yanıtı

Seçime sayılı günler kala Ekonomi iç dinamiklerle hacimsiz hareket ederken 24 haziran sonrası manzarayı beklemeye koyuldu. Dünya piyasalarının beklediği ama bir tık daha şahin gelen FED açıklamaları gelişmekte olan ülkeler için pek de iç açıcı değil.

Ancak yabancı yatırımcıların her fırsatta sorduğu,İşinsanlarının her yurtdışı seyahatinde karşılarına çıkan ve anlatmaktan yorgun düştükleri ‘OHAL’ konusu, Sayın Cumhurbaşkanın tarafından net bir şekilde yanıtlandı. Cumhurbaşkanı ilk işlerinin OHAL’i kaldırmak olacağını ifade etti. Bu açıklama ve Merkez Bankasından üstüste gelen faiz arttırım kararları kurlar üzerindeki yukarı yönlü hareketi baskılayacaktır şüphesiz.

Öteyandan Amerika’da Güçlü işgücü piyasası, enflasyondaki yükseliş ve büyüme verilerindeki canlanma faiz artışını destekledi. Politika faizi yüzde 1,5-1,75 aralığından 1,75-2,00 aralığına yükseltildi. Böylece FED bu yıl ki ikinci faiz arttırımını gerçekleştirdi. 2018 yılı sonuna kadar 2 faiz arttırımı daha bekleniyor.

Başbakan Yardımcısı MEHMET ŞİMŞEK FED Kararı için; piyasaların beklediği ve fiyatladığı bir gelişme olduğu yorumunu getirdi. Gelişmekte olan ülkelerden mayıs ayında gerçekleşen para çıkışının 2016 yılından buyana en sert çıkış olduğunu ifade eden Şimşek, Merkez Bankasının hamlelerini güven verici ve yerinde buluyor.Merkez Bankasının ne gerekiyorsa yapacağı mesajlarını yineleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in gerek iç gerekse uluslararası piyasalara Merkez Bankasının bağımsızlığıyla ilgili vurguları dikkat çekiyor. Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, özellikle dış çevreler tarafından sorulan, ‘Merkezin kararı seçim öncesi popülist bir adım mı!!’ sorularına Başbakan Yardımcısı Şimşek tarafından net bir yanıt geliyor.

FİTCH TÜRKİYENİN BÜYÜME BEKLENTİSİNİ yılsonu için yüzde 4,5 2019 sonu için yüzde 3,6 olarak açıkladı. Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının tahminlerini bir kenara koyarsak, gelen son SANAYİ RAKAMLARI NİSAN ayında yüzde 5,1’lik artışa işaret ediyor. Ocak ayındaki yüzde 12,9 luk artışın ardından sanayi üretimin hızındaki düşüş dikkat çekici.

Özellikle kurlarda görülen yukarı yönlü hareketin üretimdeki artiş hızının gerilemesinde etkili olduğu söylenebilir. Yeri gelmişken, aramalı ithalatının önüne geçmek için verilen teşviklerin üretimi kura bağımlılıktan kurtarmak adına ne kadar doğru bir strateji olduğunu da yineleyeyim.

Ve, talebi uyararak ekonomiyi canlı tutmak adına genişlemeci politikalarını sürdüren Avrupa Merkez Bankası (ECB) faizlerde değişikliğe gitmedi. Aralık sonuna kadar tahvil alımlarının devam edeceğini söyledi.ECB, Eylül sonuna kadar 30 milyar euroluk alım yapacak.Ekim aralık döneminde veri akışına bağlı olarak da azaltarak devam edecek. ECB kararı sonrası Euro dolar karşısında kazançlarını geri verirken Almanya 10 yıllık hazine tahvilleri 3 bp artarak 0,51 seviyesine çıktı.

Elif Saygılıer