Bayramda Einstein Haklı Çıktı

‘Bugün Bayram erken kalkın çocuklar giyelim en güzel giysileri elimizde taze kır çiçekleri üzmeyelim bugün annemizi’ Bu şarkıyla uyandığım bayram sabahlarını hatırlıyorum. Enerjimizi arttıran neşelendiren anlar.. Eski bayramlar daha özeldi diyenlere cevabım geçmişi özel kılan değişen koşullardan dolayı yitirilenlere duyulan özlem…

Hayatın digitalleşmesi ve hızlanmasıyla birbirimize ulaşmak her an bir tuşun ucunda.. E böyle alışınca bu halimizden çok da şikayetci değiliz. Yoksa kim tutar ki bizi, bolca ziyaret yapıp kapı kapı dolaşmaktan. Havada sinyaller bayramlaşirken, bizler bir sezlongda dinlenerek hem bedenimizi hem de ruhumuzu mutlu ediyoruz. Bakın Einstein haklı çıktı, aynı anda farklı mekanlarda olabilmek mümkünmüş..

Kuantum fiziğine bakarsak, Bir elektron, atomun çekirdeği etrafinda saniye’de bir milyon tur atar. Atomaltı dünyada parçacıkların ağırliği çok düşük, hızları çok yüksektir ve bu hareketi çok çok kısa bir zaman da yaparlar. Kuantum dünyasında ölçüm yapılıp değere bakıldığı anda o değer artık bizim okuduğumuz ana ait değildir. Herşey çoktan değişmiştir. Bu konudaki çalişmalar devam ederken bir maddenin iki farklı enerji düzeyinde var olabileceğine dair ispatlar da gelmeye başladı.

Bu kuantum bilgisinden sonra biz bayram tatilimize dönecek olursak, madem kafa dinleyeceksiniz, seyrelip sadeleşin, hayatın akışına çok da direnç göstermeyin… Göreceksiniz herşey daha basit , anlaşilir, zamansa leb i derya olacak önünüzde.

Ve şimdi dileklerimizi hazırlayalım.. Nasıl mı? İşik hızıyla hareket edemezsek ben kestirme bir yol biliyorum;) düşünce hızıyla gönderelim bir demet istek potporisi… Benim ki hazır, Sevgi sarsın etrafımızı… Çookkkk mutlu Bayramlar, Öptüm Hepinizi…

Elif Saygılıer